שאלות נפוצות

מה זה אנימציה?

אנימציה מכונה בטעות "סרט מצוייר". אבל כיום עם מגוון טכניקות כגון בובות, מודלים ממוחשבים ועוד המונח אינו נכון כלל. ההגדרה המקובלת מתייחסת לכל תהליך יצירת סרט שיש בו התייחסות לכל פריים בפני עצמו על מנת ליצור תנועה.

איך עושים אנימציה?

כאמור ישנן מגוון טכניקות. הקלאסית היא איור של הרבה ציורים שיוצרים תנועה על ציר זמן. אנימציית סטופ-מושן היא אנימציה שמשתמשת בבובות או חפצים. אנימציית קאטאאוט היא אנימציה בה מזיזים חלקים שטוחים מפורקים כמו בקולאז' כדי לגרום לדמות לזוז. אנימציה תלת מימדית ממוחשבת היא אנימציה שבה מזיזים אלמנטים תלת מימדיים שנוצרו במחשב ומייצאים אותם כסרט..

המחשב לא עושה הכל לבד כיום?

ממש לא. המחשב הוא כלי בידי האנימטור שעוזר לו לקצר תהליכים ולייצר דימויים שלא יכול היה לייצר בלעדיו (כמו מודלים תלת מימדיים ממוחשבים). המחשב אינו מסוגל לגרום לדמות לשחק או להרגיש. לרוב המחשב משמש גם לתהליך ההפקה בפועל ושילוב החלקים השונים של הסרט והאפקטים הנלווים.

"אנימציה ישראלית" יש דבר כזה?

ודאי! אחרת לא היינו פה! בישראל יש בתי ספר מצויינים לאנימציה ותעשיה מגוונת של יוצרים מוכשרים. מרבית העשיה היא מסחרית ולא אמנותיתעצמאית אבל אנחנו כאן כדי לעזור לשנות את זה. בישראל אין מסורת והסטוריה עשירים של יצירה באנימציה אבל ישנן מספר יצירות שאפשר להחשיב כאבני דרך גם אם בפועל השפעתן לא עמוקה כפי שהיינו רוצים שתהיה.

איפה לומדים אנימציה?

ישנם בתי ספר שונים לאנימציה בארץ. חלקם מלמדים במשך ארבע שנים וכוללים פיתוח הדרגתי של הסטודנט לכדי יוצר עצמאי. חלקם עוסקים יותר בפן המקצועי והכוונה המקצועית וחלקם מעניקים קורסי תוכנה בלבד. כמו כן לא בכולם נלמדות כל הטכניקות כך שכדאי לדעת מה רוצים ומה איכות התוצרים של המוסד לפני שנרשמים.

לרשימת בתי ספר: http://www.pearltrees.com/t/team/tree/id5220590

אפשר להתפרנס מאנימציה?

כן. אבל מדובר בשוק תחרותי וקטן. רצוי להיות מקצועי ומוכשר וחדור באהבה לתחום.

אני רוצה אנימציה, לאן ולמי אני פונה?

לאנימטורים או לסטודיואים. ישנם סטודיואים קטנים של אדם אחד או שניים וישנם סטודיואים גדולים להפקות בינוניות ומעלה.