סרטי אנימציה בפסטיבל הקולנוע הבינ"ל ירושלים 2017

כמדי שנה בקיץ, מגיע לו הזמן המרגש של פסטיבל ירושלים, המביא אל עיר הבירה שלל סרטים חדשים מרחבי העולם, ומזמין אותנו לטעום בחסות המזגן המנחם של הסינמטק גם את בציר השנה האחרונה בקולנוע בארץ. בין שלל התכניות והסרטים שזורים להם מספר סרטי אנימציה מקומיים ובין-לאומיים: בתחרות ה"קולנוע ישראלי קצר" ישנם 4 סרטי אנימציה קצרים, שלושה מהם הם סרטי גמר של סטודנטים: "הדרים" מאת שלומי יוסף - סרט מיוחד ומרגש המציג נקודת מבט של תלמיד בן 7 על השגרה הגרוטסקית של בית הספר היסודי בארץ. "כלל" מאת מור מסרי - סרט מינימליסטי ושובה לב על אשה הנכנסת לבניין כלל הירושלמי כדי לחפש שירותים ופוגשת דמויות שסוחפות אותה לחוויה של התעוררות. "הגיפו את התריסים" מאת ינון לן - סרט רגיש ויפהפה על אדם צעיר המנסה להיאחז בדמות סבו החולה דרך רסיסי זיכרונות שצבר ממנו. "כלום לא קורה" מאת אורי ומיכל קרנות - סרטם של זוג היוצרים המוכר, מביא הפעם למסך סיטואציה מעוררת מחשבה בה הצופה הוא חלק מאירוע שבו דבר לא מתרחש. או שמא?
hadarim

מתוך "הדרים" מאת שלומי יוסף

  בתחרות ה"קולנוע בינ"ל קצר" תוכלו לצפות לצד מיטב הסרטים הקצרים מהשנה החולפת גם בסרטי האנימציה שהיו מועמדים לאוסקר כמו "פייפר" של פיקסאר, או סרטו הנפלא של תיאודור אושב "ויישה העיוורת". כמו כן יש בתכנית זו עוד מספר סרטי אנימציה נפלאים ומיוחדים שלדעתינו במונפש בהחלט שווים צפייה: "אמאלימבו" של חואן פבלו ליבוסארט - סרט לירי שהוא חוויה ויזואלית ייחודית ביותר, על ילדה הנקלעת למרחב של לימבו בחיפושיה אחר אביה שהלך לעולמו. "במרחקים" של הבמאי פלוריאן גרוליג, המציג בבימוי אינטליגנטי שמבוסס על שוט סטטי, סיטואציה המתפתחת לה בעדינות בראש בניין מגורים גבוהה. דירה קטנה עם שני חלונות, דייר אחד וכאוס שאט אט הולך ומתקרב. "אדמונד" מאת נינה גנץ - סרט המופת של נינה, אשר הציג כמעט בכל הפסטיבלים האפשריים ברחבי העולם, מגיע הנה עם סיפורו המיוחד של אדמונד, החוזר ונזכר ברגעי מפתח במהלך חייו בהם 'אהב' את האנשים הקרובים לו, אולי קצת יותר מדי. סטופ מושן משובח ויפהפה.
download

מתוך "אמאלימבו" - חואן פבלו ליבוסארט

edmond-b

מתוך "אדמונד" מאת נינה גנץ

  סרט הפיצ'ר האנימטיבי המוקרן בבכורה ישראלית בפסטיבל הוא "טהראן טאבו" של הבמאי עלי סוזאנדה. הסרט, שהוקרן גם בפסטיבל קאן האחרון, מספר על החיים המורכבים בטהראן תחת איסורי הדת והממשל הרודני, ועל שלוש נשים ומוסיקאי צעיר שמחליטים למרוד במצב החברתי השמרני בדרכים שונות. כמו כן יתקיים במהלך הפסטיבל זו השנה השניה אירועי "הקפיצה המשולשת". הפרויקט, אשר הוקם ע"י המיזם לקולנוע בירושלים בשיתוף עם איגוד מקצועות האנימציה ואיגוד התסריטאים, הנו מסלול יחודי שמטרתו פיתוח והפקה של תכני אנימציה ישראלים תוך שיתוף ויצירת קשרי עבודה עם גופים וחברות אנימציה בין-לאומיות. הפרויקטים אשר התקבלו לתכנית השנה, כשמונה במספר, ישתתפו במסלול של כמה סדנאות, שהראשונה מבינהן תתקיים במהלך הפסטיבל ב-19.7 ותכלול כיתות אמן והרצאות מעניינות הפתוחות לקהל על בימוי, סדרות, פיצ'ינג ועוד. למחרת, ב-20.7, יתקיים אירוע הפיצ'ינג של הפרויקטים הנבחרים בתכנית. נראה שיש סיבה טובה להגיע לפסטיבל ירושלים! 13-23.7.17