תערוכת אנימציה של בצלאל – בבריסל!

תמיד מפתיע אותי, ואת שאר חברות מערכת "מונפש" כשקורים אירועים מכובדים שקשורים באנימציה ישראלית בעולם, והתקשורת בארץ שותקת. בשבוע שעבר נפתחה למשל תערוכת אנימציה ישראלית בבריסל, במסגרת אירועי  L'heure d'hiver TEL AVIV  והסיבה היחידה שאנחנו יודעים מזה, היא שהאוצרת של התערוכה, היא לא אחרת מאשר בת צוות מונפש, טל קנטור. Trailer Heure d'hiver 2017 - Tel Aviv from CINEMA GALERIES on Vimeo. טל, ספרי לנו על התערוכה. על מה החגיגה?
בכל שנה Cinema Galeries בבריסל,  קולנע ותיק בעיר, מארגנים פסטיבל שמתמקד בעיר אחרת בעולם ומביאים יצירות קולנועיות ויצירות אמנות מאותה עיר/ארץ. השנה הפסטיבל התמקד בעיר תל אביב. ובשיתוף עם מוזיאון ה-MIMA בעיר, ובתמיכת שגרירות ישראל, הרימו את האירועים.
unnamed (1)     IMG_0074
מי היה שם, מה היה שם?
קודם כל, הרבה סרטים. במאים אורחים וגם אמנות רחוב. למשל צמד ה Broken Fingaz החיפאים שיצר ברחבת המוזיאון במשך שלושה ימים גרפיטי בסטופ מושן.
איך היתה העבודה על האוצרות לתערוכת האנימציה של בצלאל?
התערוכה של המחלקה לאמנויות המסך בבצלאל הציגה בחלל הגלריה שמתחת לקולנוע. המקום שישמש בעבר הרחוק כחלל אחסון סחורות שוק והיום הוא גלריה לכל דבר. בדיוק לפני התערוכה של בצלאל, ד"א הציגו שם רטרוספקטיבה של ג'ים ג'רמוש..
יחד עם מנהל הגלריה נבחרו אסופה של סרטי המחלקה מ7 השנים האחרונות, שמשקפת נקודות מבט מגוונות ומיוחדות על המציאות שלנו. אצרתי את מקבצי הסרטים יחד לפי תמות, אמירה ונקודת מבט, אווירה וצבעוניות.
IMG_0035IMG_0005
 unnamed (2)
איך בדיוק אוצרים תערוכת אנימציה? נראה שיש בארץ קושי מאד גדול באוצרות של תערוכות מהסוג הזה מבחינה טכנית וגם אוצרותית.
אז זהו, שבחלל המדהים והגדול הזה, היה אפשר לרווח ולפרוש את הלופים השונים של הסרטים במרחב ככה שלא יפריעו אחד לשני ולהאיר בספוטים את הטקסטים עם הפרטים על כל סרט בצד.
התשתית והציוד שם אפשר להקרין כל מקבץ סרטים בגדול על קיר שלם עם מערכת סאונד משלו.
זה ממש נראה כמו תערוכת אמנות לכל דבר וחווית צפיה שונה לגמרי מאשר לשבת באולם ולצפות בסרטים אחד אחרי השני. עבורי היה מרגש להסתובב בחלל ולהרגיש איך הסרטים מהדהדים אחד לצד השני, איך הסאונד המוסיקה והצבעים יוצרים עבור הצופה מסלול מעניין בחלל. זה באמת היה מקרה מוצלח שבו הסרטים הנהדרים עשו טוב לחלל, והחלל עשה טוב להם.
לו רק היה לנו ספייס נהדר כמו זה בארץ, אני מדמיינת שככה יכלה להראות תערוכת הגמר של המחלקה לאמנויות המסך.
התערוכה תהיה פתוחה לקהל עד ה-26.2.17.
זה או תערוכה או פסטיבל סרטים כתערוכת גמר, או רצוי, שניהם. בכל מקרה ברכות על ההשג, המון בהצלחה ונסיים בהרבה תמונות. מקנאים שלא היינו שם!
IMG_0045 IMG_0047 IMG_0049
IMG_0137
IMG_0187
IMG_0147
 IMG_0320