תאומי המריבה מהמזרח התיכון – החלטת הקבינט של מעין אנגלמן

לפעמים ציטוט קטן יכול להצית במישהו השראה לעשיית סרט גדול ומטריד. סרטה של מעין אנגלמן "החלטת הקבינט" הוא סיפורם של שני תאומים סיאמיים הנאבקים זה בזה במקום לחיות יחד בסימביוזה שנכפתה עליהם, מטפורה לסכסוך הישראלי-פלסטיני. כשאנגלמן חיפשה השראה לפרויקט הגמר שלה מבצלאל בשנה שעברה, היא נתקלה בציטוט של הפרופסור  לאנגלית ואמנות וו.גי.טי מיטשל מאוניברסיטת שיקאגו:"Israel and Palestine a pair of monstrous Siamese twins joint at all vital organ"

The Cabinet Decision from mayan engelman on Vimeo.

הדימוי הויזואלי כל כך נחרט בזכרונה, היא מספרת, שהחליטה לרקוח ממנו את הסרט. כדי להגיע ליצירת עולם עשיר ומספק, חקרה אנגלמן את תופעת התאומים הסיאמיים - צפתה בסרטים דוקומנטריים על הנושא, פנתה לבתי חולים ורופאים מומחים שנתקלו בתופעה ואספה מידע. בסופו של תהליך זה, היא מספרת, הנקודה שעניינה אותה במיוחד היתה - כיצד מתקבלת ההחלטה על הפרדת תאומים סיאמיים, כשידוע שפחות מ 5% מהניתוחים "מצליחים"? מעבר לכך, הניתוחים ה"מצליחים", מביאים ברוב מוחלט של המקרים לשרידתו של תאום אחד שורד בלבד, שגם סיכויו לחיות חיים ארוכים ו"נורמטיביים" קלושים. אילו תקדימים משפטיים החלטות שכאלה יכולות ליצור?באיזו זכות מישהו יכול להחליט שתאום X לא ראוי לקיום?  לדבריה, המחקר המקדים לסרט העלה שכשתאומים סיאמיים שלא הופרדו ושרדו נשאלו: "במידה והפרדה הייתה אפשרות, האם הייתם בוחרים לחיות את חייכם בנפרד?" כולם ענו קטגורית -  "לא".

האמנם כך גם במזרח התיכון? האם יש סיכוי להפרדה מוחלטת של שתי ישויות המחוברות יחד, או שמא הפרדה מוחלטת תגרום למותו הצפוי מראש של אחד ה"תאומים"? לשאלות אלה מעין אינה מספקת תשובה מוחלטת. היא מספרת כי במקור סופו של הסרט אמור היה להיות אופטימי:

"אבל את הסרט סיימתי על רקע רצח הילדים בקיץ שעבר , (שלושת הנערים, והילד) גרתי בירושלים, מעל רחוב עזה, ראיתי את האמבולנסים שועטים הלוך חזור עם שיירת ניידות. לא הרגשתי שיש תקווה. אני זוכרת את עצמי יושבת מול המחשב, מציירת ובוכה כשהטלוויזיה מרצדת ברקע, ורציתי שהתאומים בסרט שלי ימותו כמו שהילדים האלה מתו.  אם זה לא סימן אזהרה.. אז מה כן?"

1 מבחינת הארט, אנגלמן מספרת שרצתה לייצר סביבה ראליסטית עד כמה שניתן, לתת תחושה לדמוית תחושה של חומר ובשר. "לעיצוב של התאומים התחלתי מקולאז' שיצרתי מכל מיני מחשבות, רציתי שהם יראו קצת אוטיסטים, ילדים כלואים בגוף של מבוגר, תמימים וחייתים. הפרופסור מבוסס על אותו עיצוב, רק שיש לו משקפיים, שאמורים להקנות לצופה את הבטחון שהוא מבין, חכם ונאור. ושאפשר לסמוך עליו. כמובן שהאמינות האובייקטיבית שלו נעלמת, כשלשבריר שנייה מגלים שגם לו יש תאום סיאמי באמצע הבטן..." twins החלטת הקבינט הוא סרט מטריד. גם זירת פסטיבלי האנימציה הבינלאומית חשבה כך, והסרט מצא את דרכו אל פסטיבל אנסי הגדול והמרשים, HAFF ו- Klik בהולנד, אנימה מונדי בברזיל ועוד. מעין מספרת שהקהל הבינלאומי צחק במקומות הנכונים לשמחתה, וגם השמיע אנחות סבל במקומות הנכונים. לאווירה הבינלאומית תורם גם ליהוקו המוצלח מאד של הפסל לאנס האנטר בתפקיד הפרופסור.