לירן קפל עושה עולם טוב יותר באנימציה

יש אנשים שיוצאים לחופשה בקיץ. ויש אנשים שיוצאים למסעות, אבל מסוג אחרהאנימטורית לירן קפל, למשל, חזרה ממש עכשיו מסדנה שהעבירה בלוס אנג'לס לילדים במוזיאון השואה המקומי. הסדנה המתקיימת במסגרת פרויקט שיתופי שבין בני נוער לניצולי שואה,  ובמסגרתה שומעים בני הנוער את סיפורם האישי של הניצולים ויוצרים בהשראתו או ממנו סרטים, יצירות מוזיקליות וסרטי אנימציה המיועדים לעורר מודעות חברתית גם בנושא השואה, ובנושאים אקטואליים אחריםבמסגרת הסדנה, קפל ותלמידיםיצרו סרט אנימציה המתעד את סיפור השואה של נטלי גולד שננטשה בהיותה תינוקת על ידי הוריה על מנת להציל אותה, גודלה במנזר ונמצאה על ידי הוריה לאחר המלחמה.

סטילס מסרט האנימציה שיצרו הילדים במוזיאון השואה בלוס אנג'לס בהדרכת לירן קפל. כל הזכויות שמורות - Righteous conversation project

לירן, איך זה קרה? איך הגעת לפרויקט הזה?

לירן: מצאו אותי באינטרנט! התלמידים של מוזיאון השואה בשנה שעברה ראו את סרט הגמר שלי, ניושה, וביקשו שאנחה את אחד החלקים של הסדנה השנה.

זה מדהים. אז איך היה?

לירן: הדרכתי ארבעה בני נוער שלא מבינים כלום באנימציה אבל היו מלאים במוטיבציה ויצירתיות. בהנחייתי הם יצרו סרטון סטופ מושן מקסים, באורך דקה וחצי תוך שבוע בלבד.

שבוע!? זה הכל?!

לירן: האתגר עבורי היה לחשוב ברמת הסטוריבורד והארט איך אני מכוונת אותם ליצור משהו שיהיה ריאלי לסיים במעט מאוד זמן, ועדיין יהיה מרשים ואיכותי. החלטתי לשים את הפוקוס על יצירת הארט, הדמות והרקעים ופחות על התנועה עצמה. מבחינת ההפקה, שעליה אחראי המוזיאון, זה היה פשוט מדהים, כמו שאומרים -אמריקה! הם השכירו את הציוד הכי טוב שאפשר, לא ויתרו על איכות הקלטת ניצולת השואה, והיו מקצוענים בטירוף. זה באמת הדהים אותי לראות איך אנשים שתעסוקתם היומיומית לא בהכרח קשורה לקולנוע או אנימציה, מבינים את משמעותה של האיכות הקולנועית, לא מתפשרים או מזלזלים.

לירן מדריכה את הילדים

לירן מדריכה את הילדים

unnamed

unnamed (1)

איך היו התגובות?

לירן: ביום האחרון של הסדנא, הקרנו את הסרט מול ההורים והניצולים. אנשים בכו והתרגשו. הפרוייקט הזה מאוד מיוחד ושונה והיה לי מדהים להיות חלק ממשהו כל כך משמעותי עבור הרבה מאוד אנשים

סרט הגמר של לירן מ"ספיר" “ניושה" אותו ראו התלמידים ולכן ביקשו דווקא אותה כמדריכה,הוא אחד מסרטי הדוקו-אנימציה היפים ביותר על השואה שראיתיקפל לקחה את עדותה של סבתא נעמי קפל (אגרפסקי) ויחד עם שותפתה למסע יעל דקל, ערכה את העדות ויצרה סרט סטופ מושן בן עשר דקות שגם הוא, לא מתפשר על איכות הפקה. אחרי שנה וחצי, חמישה סטים מלאים באביזרים קטנטנים ובניית בובות מלטקס וסופר סקאלפי יצא הסרט. ניושה הוקרן בכ50 פסטיבלים בינלאומיים. לאחרונה הוזמנה לירן גם להקרין את הסרט בערב פתיחת פסטיבל Cartoons On The Bay, שישראל היתה המדינה האורחת בו.

Nyosha from liran kapel on Vimeo.

עוד משהו מעניין קרה בלוס אנג'לס שאנחנו צריכים לדעת עליו?

לירן: קרה לי שם מקרה מרגש. ביום הראשון של הסדנא, הראתי לכולם את הטריילר של "ניושה". לאחר ההקרנה, ניגשה אלי בדמעות אחת מניצולות השואה המשתתפת בפרוייקט. היא מאוד התרגשה מהטריילר וביקשה שאשלח לה את הסרט המלא כדי שתוכל להראות לנכדים שלה. כעבור שבוע כשנפגשנו שוב, היא סיפרה לי שהיא ישבה עם הנכדים הבת והחתן שלה לראות את הסרט וכולם התרגשו. ואז היא סיפרה לי מי החתן שלה – זה מת'יו ווינר היוצר של "מד-מן"...!!! היא אמרה שהוא אמר שהסרט יפיפה! אני הייתי לגמרי בשוק. יש בלוס אנג'לס באמת תחושה שהכל אפשרי בעולם שלנו...

ואו. אין מילים. ומה הלאה? לאן הולכים מכאן?

לירן: אני עובדת עכשיו במקביל על כמה דבריםעל סרט סטופ מושן אישי בנורבגיה שאסיים בחודשים הקרוביםעל פיתוח העסק שלי  שבו אני מפיקה סרטוני אנימציה איכותיים ללקוחות עסקיים ופרטיים ואני עובדת גם על תסריט ל"ניושהכסרט באורך מלא.

בחורה עסוקה. יש למה לחכות.. רק אל תשכחי לעדכן אותנו כשיש מה לראות?!

לירן: ברור...