הקיסר הדריאנוס ותהליך יציקת פסלי ברונזה – אנימציה של רננה אלדור וקובי ווגמן

הסרט הוזמן ע"י מחלקת הארכיאולוגיה של מוזיאון ישראל לכבוד התערוכה "הפנים של הדריאנוס" שמוצגת בימים אלו במוזיאון. התערוכה עוסקת בדמותו של הדריאנוס ומציגה את שלושת דיוקנאות הברונזה היחידים בדמותו שנמצאו עד היום.
הסרט מוצג בחלל התערוכה ומדגים את התהליך המורכב של יציקות ברונזה בצורה מעניינת ומרהיבה חזותית:
 האחראים לסרט זה הם רננה אלדור וקובי ווגמן, שני יוצרים ירושלמים שהכירו במהלך לימודי האנימציה בבצלאל. שניהם עבדו הרבה בטכניקת הסטופ- מושן במהלך הלימודים ולכן לא מפתיע שאיתגרו את עצמם עוד יותר בסרט זה שמשלב גם טכניקות אנימציה נוספות.
Frame_02_LQ
לפני תחילת הצילומים עשו השניים מחקר מעמיק בנושא יציקות הברונזה, שכלל דיאלוג שוטף עם האוצרים של התערוכה, מפגש עם הרסטורטורים של המוזיאון ואף ביקור בסדנת יציקות הברונזה בבית נקופה.
קובי ורננה: "אחד האתגרים הגדולים בהכנת הסרט היה דיוק ותמצות הסטוריבורד כדי שהתהליך יהיה כמה שיותר מובן אבל גם לא משעמם. היו חשובים לנו הנראות וסגנון של שפה קולנועית, שתהיה ברורה מצד אחד ומאתגרת חזותית מצד שני. צילומנו מתחת לבית של קובי בירושלים, מה שהיה פעם גלריה "שודדי י-ם" והיום משמש כמחסן. כל הסרט צולם באנימציית סטופ מושן וכדי לדמות את ההתרחשות בתוך התבנית, השתמשנו גם בטכניקה של אנימציה קלאסית ואפטר. בנוסף חלק מהעבודה היה על יצירת פרופס אמין, איסוף וחקירה של טקסטורות למיניהן. הקו המנחה ליצירת האסטטיקה של הסרט היה שילוב בין אובייקט תלת מימדי ואלמנט גראפי."
Frame_03_LQ
ומה לגבי הפסל ? האם שרד את הצילומים?
קובי ורננה: "הפסל שעבדנו איתו הוא העתק מגבס של פסל הברונזה המקורי מתל-שלם (117-138 לספירה). הפסל נוצר במיוחד עבור הסרט  ע"י הרסטורטור של המוזיאון , עבר את הטקסטורות השונות לאורך הצילומים וחזר בשלמותו למוזיאון."
Studio_Work_01_LQ
 סט הצילומים. מאוד ירושלמי ומתאים לרוח הסרט.
Studio_Work_02_LQ
 האם יש תוכניות לעבודה משותפת בעתיד?
קובי ורננה: "זו פעם ראשונה שעבדנו ביחד והיה שיתוף פעולה מאוד מוצלח. אנחנו מקווים להמשיך לעבוד ביחד ומפתחים רעיונות לפרוייקטים חדשים."
  רננה אלדור היא אמנית ואנימטורית מירושלים, בוגרת מחלקת אמנויות המסך בבצלאל 2015. סרט הגמר שלה La Femme Qui Cherche הוצג לאחרונה במספר פסטיבלים בעולם, בינהם בפסטיבל למדיה ואמנות ביפן. לסרטים נוספים שלה: https://vimeo.com/renanaaldor קובי ווגמן הוא במאי סטופ מושן, אנימטור, צייר, ובכלל בחור יצירתי. בוגר מחלקת אמניויות המסך בבצלאל 2014. חי ופועל בירושלים. לאחרונה יצר סדרה של ציורי קיר גדולים במרכז ירושלים. לסרטים נוספים שלו: https://vimeo.com/kobanimation